Dél-amerikai kutató útról szóló kétnyelvű blog / Bilingual blog about a South American study tour

Alex is opening to the South

Alex is opening to the South

2015.08.28-30. Chimborazo és La Mitad del Mundo

2015. szeptember 01. - Nagy Sándor Gyula

2015.08.28-30.
Chimborazo és La Mitad del Mundo
Pénteken egy ecuadori ismerősöm meghívására elutaztam Riobamba nevezetű városba. Az autópálya a Cotopaxi vulkán mellett vitt el, amikor épp egy újabb kitörési hullám volt, és az egész területet vékony szürke hamuréteg borította, a kráter fölött pedig a nem túl magas füstoszlopot vitte a szél. Alapvetően Quito pont a széljárás miatt úszta meg eddig, finom szálló poron kívül szinte semmi nem érezhető a kitörésből. Közel négy órás út után érkeztünk meg. Maga a Chimborazo vulkán a maga 6268 m tengerszint feletti magasságával nem a legnagyobb hegy a Földön, azonban a Föld középpontjatól számítva Bolygónk legmagasabb pontja. Igy megmászása kihagyhatatlan lehetőség volt. Bár a csúcsig nem lehet felmenni csak speciális felszereléssel, az 5060 méteren levő lagúna tóig azért felvánszorogtam. :-) A parkoló 4900 méterrel volt a tengerszint felett. Ha valaki nincs hozzászokva az oxigénhiányos magaslati levegőhöz, akkor minden lépés kihívás. Nekem másfél óra alatt sikerült felérnem kb 1500 méteres távot elsétáltva a lagúnához. Félpercenként meg kellett állnom, néha le is kellett ülnöm egy sziklára megpihenni. Bezzeg az 59 éves volt hivatásos katona vendéglátóm (aki 3500 m magasságon lakik) felszaladt a hegyre...
Vasárnap a "Világ Közepe" (La Mitad del Mundo) nevű városokát látogatuk meg, ahol az egyenlítő halad keresztül Quitótól 30 km-re északra. Az Intiñan Múzeumban megismerhettem a helyi indián törzsek érdekes és "különc" szokásait, mint pl. a fejzsugorítás eljárását (brrr), valamint (rekonstruált) lakó környezetüket. Ezután ismerhettem meg az egyenlítő speciális "hatásait". A GPS-szel kimért egyenlítő vonalán a lefolyó víz, egyenesen forgás nélkül folyik le. Míg két meterrel északra az általunk "megszokott" órajárással megegyező irányba, jobbra örvénylik, illetve két méterrel délre az egyenlítőtől pedig balra. Mindez a Föld forgásából adódó Coriolis erőnek köszönhető, de hogy ez ilyen gyorsan (2 méter alatt) megváltozik az egyenlítőtől, az engem is meglepett. Ezután Latin-Amerika legnagyobb vulkán kráterében levő faluját Pululahua-t látogattuk meg. Kicsit félelmetes volt lemenni egy vulkán kráterjébe, annak ellenére is, hogy az utolsó kisebb kitörés 2500 éve volt, ami ettől még földtörténeti időben mérve aktív vulkánnak minősül. Hihetetlen mikroklima és kilátás volt a kráterből a több száz méterrel fölénk tornyosuló hegyoldalakra, az ott megrekedt felhőkre és az egyhelyben lebegő sasokra.

A bejegyzés trackback címe:

https://openingtothesouth.blog.hu/api/trackback/id/tr377751716

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása